Täna lõplikul kujul avaldatud riiklike soovituste uuendamine algas 2012. aastal, põhiseisukohti tutvustati novembris 2015. Protsessi juhtis Tervise Arengu Instituut ning selles osales üle 40 eksperdi erinevatest kõrgkoolidest, erialaseltsidest ja ametiasutustest. Eesti Tervisedenduse Ühingust osalesid töörühmas Sirje Vaask ja Mai Maser.
Soovituste põhialuseks on Põhjamaade toitumissoovitused ning arvestatud on Eesti kultuurilise ja sotsiaalmajandusliku taustaga. Soovituste terviktekst on kättesaadav siit. või aadressil www.terviseinfo.ee/et/toitumissoovitused. Riiklikud soovitused on nn standard, mille abil on võimalik populatsioonitasandil vajalikke tegevusi kavandada ja tegelikku olukorda soovitatavaga võrrelda. Toitumissoovitused põhinevad süsteemsetel teadusuuringute ülevaadetel ning need on edaspidi aluseks ka lasteasutuste, haiglate, hooldekodude ja vanglate toidu regulatsioonide planeerimisele. Soovitused on kahtlemata aluseks ka tervisedendajate tööle ja loodan et saate teavet edastada- levitada ka maakondades.
Uutes soovitustes rõhutatakse puu- ja köögiviljade olulisust, täisteratoodete vajalikkust, erinevate rasvade tasakaalu ning kala tarbimist. Püramiidi tipus on punane liha, töödeldud lihatooted ning soolased ja magusad näksid ja maiustused ning suhkur, karastus- ja mahlajoogid. Neid peaks sööma pigem harva. Vitamiini D soovitus on märkimisväärselt suurenenud. Täiskasvanutel soovitatakse varasema 7,5 mikrogrammi asemel 10, eakatel koguni 20 mikrogrammi vitamiini D.
Tasakaalustatud toitumine peaks pikas perspektiivis looma head eeldused tervisele ja ennetama krooniliste haiguste teket, aga vähem oluline ei ole igapäevane liikumine. Olulised on nii vastupidavustreening, jõutreening, aga ka venitus- ja tasakaaluharjutused. Lapsed ja noorukid peaksid aktiivselt liikuma vähemalt 60 minutit päevas. Täiskasvanud, sh eakad, peaksid iga nädal aktiivselt liikuma 150 minutit keskmise intensiivsusega (südame löögisagedus ja hingamine kiirenevad) või 75 minutit kõrge intensiivsusega. Soovitatav on nädalane koormus jagada ühtlaselt.
Vaata soovitatavat ja tegeliku toitumise püramiidi ja loe meediakajastust siit. Selle alusel on olukord kõige halvem maiustustega, mida süüakse soovituslikust kaks-kolm korda rohkem. Samuti süüakse liha ja lihatooteid tunduvalt rohkem, kui tervisele kasulik.
Parimate soovidega
Sirje Vaask
Juhatuse liige